Co bychom měli vědět před zakoupením led žárovky e27

Krytí IP

Vůbec tím prvním, v čem musíme mít jasno, je místo, kam žárovku osadit. Jde totiž o to, že ty, co jsou určené pro exteriéry, výrobci opatřují odlišným krytím, odolným vůči vlhkosti, vodě, prachovým částem a UV záření. Všechna svítidla se označují parametrem IP, což je zkratka anglických slov International Protection. Pro vnitřní použití postačí většinou index IP 22, tedy k běžnému svícení v obývacím pokoji, na chodbách apod. IP 44 se doporučuje instalovat v koupelnách nebo v kuchyních, kde panuje vyšší atmosférická vlhkost, a pro venkovní prostředí jsou vhodná krytí IP 65.

eko žárovka

Osvětlovací úhel

Poměrně opomíjenou skutečností bývá volba nevhodného osvětlovacího kuželu. Měli bychom mít předem jasno, zda vyžadujeme plný osvit pod úhlem 360 stupňů, anebo nám bude stačit menší. Pro centrální osvětlení musíme volit žárovky kulaté, které osvětlují prostor ze všech stran. Jestliže má tvar válce (např. některé kompaktní zářivky), bude osvětlovat prostor pouze do stran, nikoli před sebou. S podobnou situací se setkáváme u LED reflektorů, jejichž úhel osvitu je poměrně ostrý, tedy úzký.
Ve finále tedy volba padne u nasvícení malé skříňky malý reflektor svítící pod úhlem 10 stupňů, pro část podlahy a kolmých stěn stačí LED diodové žárovky s úhlem osvitu 60 stupňů.

lampa

Světelný tok

Dalším hlediskem, které nás bude zajímat, je intenzita osvětlení, tedy světelný tok. Problém nastává ve chvíli, kdy si uvědomíme, že většina lidí, zejména ti starší, mají zažité staré vláknové žárovky a v nich se orientují velmi dobře, ovšem u moderních polovodičových žárovek mají problém určit, která je kam vhodná.
Srovnání vláknových žárovek a LED žárovek je následující: Vláknová 40 W odpovídá led žárovce e27 o příkonu 7 W, 60 W je srovnatelná s 9 W, 75 W je stejná jako 11 W a 100 W odpovídá diodovému světlu 15 W.

3.7/5 - (4 votes)