St Andrews: univerzita i golf


Na první pohled se St Andrews moc neliší od jiných pitoreskních městeček na skotském pobřeží: kamenné domky, pláž, malé restaurace a obchody, prostě příjemný klid a ospalá pohoda. To se ale může velmi rychle změnit. Město je domovem nejstarší skotské univerzity, a její studenti dělají všechno, co mohou, aby si nudu a dlouhé studium nějak zpříjemnili. Takže na podzim se zde koná Raisin weekend, na prvního máje se zase můžete stát svědky toho, jak se za úsvitu budoucí inteligence národa noří do ledového oceánu, a konec zdejšího dlouhého mola je zase oblíbeným skokanským můstkem.

 st andrews katedrála.jpg

Co vám ale místo může nabídnout kromě univerzity? Asi největší koncentraci památek, jakou jste kdy viděli. Začněte třeba hradem. Z toho dnes už zbyla jenom zřícenina, ale ve své době to bývala důležitá obranná pevnost i vězení, kam Londýn s železnou pravidelností zavíral nepohodlné kněží i vzpurné příbuzné.
mokrá silnice.jpg
Do dnešní doby se dochovalo vězení zvané „lahev“, což byla v podstatě díra vytesaná ve skále. Jakmile vás jednou spustili na dno, neměli jste prakticky žádnou šanci dostat se ven. Od hradu je to doslova pár kroků ke katedrále. Ta letos slaví sedm set let od vysvěcení, a i když i ona, po několika požárech, nemá střechu, její monumentalita vám i dnes vezme dech.

 st andrews.jpg

A co onen golf? Městečko je samozřejmě domovem slavného Old Course, nejstaršího golfového hřiště v celé Británii, ale další greeny jsou rozeseté po širém okolí, často s nádherným výhledem na moře. Nejkrásnější je podle znalců si přivstat, protože pak můžete při hře pozorovat východ slunce nad oceánem. A až vás hra unaví, zastavte se na kávu třeba v kavárně North Point, pyšnící se nápisem „Where William met Kate…for coffee“, tedy něčím jako „Sem chodil William s Kate…na kávu“. A když je něco dost dobrého pro následníka trůnu, je to dost dobré i pro nás.