Muzeum špatného umění


I v kultuře se můžeme setkat s opravdu recesistickými projekty. Jedním z nich je například zrození soukromého Muzea špatného umění, které můžete navštívit v Bostonu.

Zcela neznámý muž Jerry Reilly v roce 1993 našel v popelnici obraz, který byl tak ošklivý, že Jerry neodolal, aby ho nevytáhl s tím, že jím musí pobavit své přátele. Mezi jeho přátele patřil také obchodník se starožitnostmi Scott Wilson, který ho přemluvil, aby obraz nevyhazoval. Skupina přátel se shodla v tom, že by nebylo na škodu sehnat více špatných obrazů a udělat výstavu.
naivní malířství

Společně pak dala skupina přátel sbírku a uspořádali několik výstav. Vnímali to jako recesi, ale překvapivě o výstavy byl takový zájem ze strany veřejnosti, že museli najít vhodné místo pro trvalou výstavu. Nakonec ji našli v somervillském kině vedle pánských záchodů. V těchto místech byly zážitky z výstavy jen umocněny splachováním a smradem.

Časem se ovšem sbírka neuvěřitelně rozrůstala a tak byly otevřeny dvě další galerie. Jedna v Brookline a druhá v South Weymouth. Muzeum špatného umění patří k nejnavštěvovanějším muzeím v Bostonu.
ošklivý obraz

Majitelé Muzea špatného umění mají své heslo: „Některé umění je až tak špatné, že stojí za to být vystavováno.“

Majitelům často zasílají lidé obrazy, které považují za hrozné a špatné, protože vnímají jako poctu, že rozšířili řady špatných obrazů. Majitelé přiznávají, že 9 z 10 takových obrazů vrací původním majitelům, protože nejsou dostatečně špatné na to, aby splňovali jejich přísně nízké požadavky na nedokonalost umění.

No, možná by nebylo špatné podobné muzeum založit také u nás. Každopádně Muzeum špatného umění není jediné kuriózní muzeum, které lze najít, na světě najdeme spoustu různých kuriózních muzeí jako například Pouštní muzeum, Ponožkové muzeum, Muzeum alchymie nebo Muzeum penisů. A to nabízíme jen velmi stručný výčet.