Výběr matrace není jen o typu jejího jádra

Kdyby bylo možné matrace vyzkoušet jednoduše jako oblečení, hned by jejich nákup probíhal snadněji. Ani si je před koupí nemůžeme vyzkoušet dlouhodobě a musí nám stačit jen pár minut na vystavených kouscích v prodejně. Co je tedy třeba při jejich výběru zohlednit kromě vnitřního materiálu?
kočka na ručníku
·         Měkčí nebo tvrdší?
Tuhost, na kterou je každý ze své staré matrace zvyklí, nemusí být vždy tou správnou, jelikož se odvíjí i od samotného způsobu spánku. Pro polohu na boku je vhodná měkčí, ale pokud trávíte noc na břiše nebo zádech, tak volte tvrdší. Kromě toho je třeba zohlednit i vlastní tělesnou hmotnost. Lidé s váhou vyšší by měli sáhnout po tuhé tvrdší matraci a osoby lehčí zase po některé z měkčích. Dívejte se také primárně na výšku samotného jádra. Platí zde totiž úměra, že čím je vyšší, tím je vyšší i nosnost daného produktu a jeho životnost.
·         Rozhoduje i věk
Pro malé dítě nebo seniora se nehodí stejná tuhost. Věk v tomto ohledu hraje důležitou roli. Pro děti by měla být spíše středně tvrdá, aby docházelo k jejich správnému vývoji a růstu. Starší osoby ocení naopak více elastickou a lidé mladší generace zase spíše tvrdší matraci.
·         Z čeho je potah?
Mnoho lidí se dívá na vnitřní složení matrace a opomíjí potah. Ten by měl samozřejmě splňovat hygienické standardy, ale zároveň přes něj musí být zajištěna dostatečná cirkulace vzduchu, aby jádro zůstalo v suchu. Dívejte se i na způsob praní a jednoduchost sundávání potahu, protože čas od času potřebuje také vyprat.
modré prostěradlo
·         Nezapomeňte na rošt
Koupili jste si super drahý a kvalitní výrobek a přesto se vám moc dobře nespí? Na vině může být nesprávně zvolený rošt. Obyčejné nepoddajné laťky jsou sice levné, ale volte raději pevný nebo ideálně polohovatelný lamelový rošt. Bude to jednoznačně lepší řešení. Při výběru platí obecná zásada, že by měl mít alespoň 28 lamel.