Jaké je to mít dům u moře na Jadranu

Zima u moře

Jadran není sice subtropická destinace, kde i v lednu můžete chodit polonazí a koupat se v moři tak, jako kdyby byl červenec, ale pobyt u moře v tuto roční dobu má své nesporné přednosti. Jednou z nich jsou náklady na vytápění. Kupříkladu Split hlásí v lednu průměrnou teplotu kolem sedmi stupňů Celsia a leden je nejchladnější měsíc v roce. Rozhodně tu neočekávejte sněhové vánice a mrazivé počasí, vytápět objekty je tu možné jen velmi pozvolna a za mnohem menší náklady, než v České republice.

pobřeží v Chorvatsku

V zimě je také větší šance, že tu nakoupíte levněji zboží, které bývá svázáno s turistickým ruchem. Od ledna do března tu také příliš mnoho turistů nepotkáte a budete tu mít maximální klid pro rozjímání a relaxaci. Ve výhodě jsou i lidé, kteří mohou pracovat na dálku z domova a nepotřebují cestovat do zaměstnání, pro ně je Jadran skutečnou oázou klidu a utvrdí je v tom i pohled na mořskou hladinu a okolní krásy přírody. Velkým lákadlem na procházky podél pobřeží i ve vnitrozemí jsou tamní borovice, které v zimě neopadávají tak, jako modříny, a poskytují nezapomenutelnou svěží vůni.

Plitvická jezera

Plitvická jezera

Plitvická jezera navštěvuje v Chorvatsku každoročně obrovský počet turistů. V letní sezóně se sem hrnou doslova davy lidí a rozhodně tu neočekávejte dobrodružnou romantiku, jaká panovala při natáčení slavného filmu Poklad na Stříbrném jezeře. Tu si zde užijete zejména v chladnějším ročním období, a to zejména za slunečného počasí. Například duben a květen jsou již poměrně teplé měsíce a pro návštěvu Plitvických jezer je to ideální období.

A využijete-li prodeje domu u moře, nebudete to mít do tohoto překrásného koutu přírody daleko. Například ze Zadaru je to jen zhruba 160 kilometrů, což obnáší dvě hodiny jízdy autem. Můžete pak do chorvatského vnitrozemí cestovat třeba každý měsíc.