Buďte sami sobě pánem

Pokud vystoupíte z komfortní zóny svého stávajícího zaměstnání, kde jste na pozici řádného zaměstnance, naskytne se Vám možnost být sám sobě pánem a vytvořit si svou firmu, kde budete prodávat zboží nebo služby. Proto je dobré si před samotným podnikáním uvědomit s čím chcete prorazit na tvrdý trh businessu. Aby bylo právně všechno v pořádku, je potřeba si na živnostenském úřadě požádat o živnostenské oprávnění. Nemusíte se bát, že budete někde muset vypisovat nekonečně mnoho papírování a budete čekat dlouho.
psaní na papír.jpg
Vše máte vyřízeno do 30 minut a stačí Vám k tomu občanský průkaz a vyplněný formulář s Vašimi základními údaj. Živnostenské oprávnění vám také nezruinuje ani peněženku. Stojí pouze 1 000 korun českých. Tím, ale celý proces založení Vaší nové firmy nekončí. Pojďme dále projít procesem jak založit firmu formy s.r.o. nebo a.s.

siluety podnikatelů.jpg

Založit s.r.o. nebo a.s.?


Pokud už zvládli první štaci na živnostenský úřad pro oprávnění k podnikání, zbývá Vám už jen si zvolit formu firmy. Pokud plánujete mít ve firmě stovky zaměstnanců, bude Vám stačit společnost s ručením omezeným neboli s.r.o. Její vyřízení trvá přibližně 5 pracovních dní. Velkou výhodou je, že majetek firmě je oddělen od soukromého majetku společníků. Tedy nemůžete o svůj osobní majetek přijít. Je zde potřeba mít minimální kapitál. Ten je 1 korunu českou. Na druhou stranu založení akciové společnosti neboli a.s. je trochu složitější. Proto jich není tolik a jedná se převážně o firmy s velkým ročním obratem a mnoha zaměstnanci. Akciovou společnost může založit pouze jeden zakladatel, jedná-li se o právnickou osobu anebo dvěma až třemi. Je to firma, která disponuje určitým jměním, které je rozděleno do akcií. Aby bylo možné a.s. založit je potřeba vkladu minimálně 2 000 000 korun českých. Tímto vkladem společnost ručí za svou činnost. Bez řádných dokumentů, ale založení a.s. není zcela vyřízen. Je potřeba podepsat zakladatelskou listinu a také stanovy podle, kterých se bude firma řídit. Je to opravdu zdlouhavý proces, který se bez větších papírování neobejde. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv formu, při založení firmy vždy dbejte na řádné vedení společnosti.