Vše, co potřebujete vědět o kolagenu

Kolagen je protein, který má největší zastoupení v našem těle ze všech proteinů. Tvoří základní kámen pro svaly, kosti, kůži, šlachy, vazy, ale i další pojivové tkáně, které se nacházejí v našem těle. Nachází se například i v různých orgánech, například ve střevech. Jako každá bílkovina, i kolagen je tvořen z aminokyselin. Ty, které tvoří kolagen, mají název prolin, hydroxyprolin a také glycin. Kolagen ale potřebuje také další látky a vitamíny, aby se správně tvořil a správně v těle fungoval. Jsou to především vitamín C, měď nebo zinek.

A co je hlavním úkolem kolagenu v našem těle?

Napomáhá tomu, aby v naši kůži mohly růst nové buňky. Taktéž pomáhá ve chvílích, kdy je potřeba náhrada odumřelých buněk kůže. Poskytuje také ochranu pro naše orgány a naší pleti dodává její pružnost, elasticitu a chrání ji. Mimo jiné, pomáhá také se srážlivostí naší krve, která je důležitá při hojení ran.

kůže

Kolagen ale neexistuje pouze jeden tip. V současné době dokážeme rozeznat až 28 typů kolagenu. Liší se nejen svým složením, ale také svou funkcí. My ale rozeznáváme především pět hlavních druhů kolagenů, které jsou pro nás nejdůležitější. Jaké funkce mají?

Kolagen typu I. – nejhojněji zastoupený kolagen v našem těle. Najdeme ho v kůži, kostech i šlachách. Zajišťuje těmto částem těla strukturu.

Kolagen typu II. – Poskytuje především podporu našim kloubům a chrupavkám.

kloub

Kolagen typu III. – Kolagen tohoto typu najdeme v našich svalech, vnitřních orgánech ale také v cévách, především v tepnách.

Kolagen IV. typu – Najdeme ho ve více vrstvách naší kůže, protože jak víme, kůže se neskládá pouze z jedné vrstvy.

Kolagen V. typu – Tento typ najdeme v našich očích, konkrétně v rohovce. Nalezneme ho ale také v některých vrstvách kůže, v placentě, a dokonce také v našich vlasech.

Ostatní typy kolagenu mají různé funkce, ale nemají tak výrazné zastoupení v našem těle.