Dvakrát měř, jednou rezervuj

Kdo by si nepřál jet na exotickou dovolenou někam k moři. Nebo vyrazit na hory. Spontánní rozhodnutí však často nesou předzvěst nepodařených akcí. Na některé věci je dobré se připravit předem.

Pokud jste si už dovolenou naplánovali a základní věci už máte přichystané, zaměřte se na maličkosti. Plánujete-li se slunit u moře na oblázkových plážích, kromě základní výbavy jako jsou osuška a plavky, by nebylo od věci si přibalit i boty do vody. Samozřejmostí je také opalovací krém. Dbejte na dostatečný ochranný faktor. Tady se šetřit nevyplácí.

Stejně tak si dejte pozor na cestovní pojištění. Zjistěte si, co vše Vaše sjednané pojištění zahrnuje. Pozitivní myšlení je dobrá věc, přesto je vhodné si na pojištění dát záležet. O to více, pokud s Vámi cestují děti. Jste-li vlastníkem Evropského průkazu zdravotního pojištění, neznamená to, že si s tím vystačíte všude.

Proto je také dobré u sebe mít něco málo peněz na nečekané zdravotní výdaje. A pokud to půjde, vyhnout se soukromým lékařům. Takovéto výdaje pojišťovny mnohdy nehradí. Hlavní je mít doklad o pojištění vždy u sebe. Bez potvrzení byste nemuseli být ani ošetření. Stejně tak se vyplatí sjednat pojištění odpovědnosti za škodu.  

Přibalte i nějaké běžné léky. Například na bolest hlavy, teplotu, nebo na průjem. Nezapomeňte ani na léky proti cestovní nevolnosti. Komplikovaná cesta nebývá začátkem dobré dovolené. Kapky do očí nebo náplasti by neměli chybět v žádném zavazadle.

–         Jisté je, že pokud na něco zapomenete, dá se to sehnat kdekoliv. Buďte však při takovém uvažování opatrní. Zde platí přísloví: „Jiný kraj, jiný mrav“. Léky, které u nás jsou běžně k dostání, mohou být v zahraničí na předpis. Případně mohou mít jinou podobu, a proto zcela běžné názvy léčiv lékárníci nemusejí znát. Nemluvě o tom, že nejprve musíte samotnou lékárnu najít. Celá dovolená se tak může nečekaně prodražit.

Obdobná pravidla platí pro všechny druhy dovolené. Ať už se rozhodnete vyrazit kamkoliv, dbejte na základní pravidla bezpečnosti. A pokud neovládáte dobře cizí jazyky, mějte u sebe alespoň malý slovník.
V neposlední řadě je dobré si o destinaci, kam se chystáte vyrazit, zjistit co nejvíce podrobností včetně přibližných cen za dopravu nebo potraviny.

A nejdůležitější rada na závěr, dejte si do pořádku osobní doklady. Bez platných cestovních dokladů se nebude konat žádná dovolená.