Součástí floristiky jsou i výrobky z proutí a velikonoční výzdoba

Proutí se stalo jedním z nejoblíbenějších materiálů pro výrobu užitných i dekorativních předmětů. Jeho výhodou je snadná ohebnost a poměrně jednoduchý způsob zpracování. Navíc jde o ekologický materiál, což můžeme chápat dvěma způsoby. Za prvé proutím nezahubíte původní dřevinu, pouze odstřihnete několik nových výhonů a rostlina žije dál. Poskytne vám zdarma přírodní materiál a vy jí následně necháte žít svůj další přirozený cyklus, aniž byste jí výrazně „ublížili“. A za druhé je každý výrobek z proutí, jako jsou například proutěné pomlázky nebo ratanové koše aranžovací, bez problémů zcela rozložitelný na jakékoli skládce.

barevná velikonoční vajíčka

Výrobky z proutí zdobí domácnosti odnepaměti. Existuje jich takříkajíc nekonečný počet variací a každý kus je vždy originál. Pořídíte-li si domů proutěné košíky, ošatky nebo květináče, budete mít jistotu, že nevzešly ze sériové výroby na automatických linkách, ale že každý jednotlivý prut držel v ruce někdo, kdo si dal záležet a s láskou se pustil do nesnadné práce.

velikonoční výzdoba

Proutěné zboží a Velikonoce

Proutěné výrobky se velmi dobře prodávají v e-shopech nebo na tržnicích zejména v období Velikonoc. Není divu, vždyť právě na jaře začínají stromy pučet a vyhánět nové výhonky, a tedy i dlouhé proutěné šlahouny.

K Velikonocům tradičně patří i výzdoba z vajec. Vejce jsou jistým symbolem nového života a člověk je odjakživa považuje za indicii, s níž vítáme jaro a konec zimního období. Bílá velikonoční vejce vkládáme do ošatek, stavíme je do květináčů a zavěšujeme na záclony, garnýže či závěsy v bytovém prostoru. Velikonoční výzdoba hraje všemi barvami a právě barvy jsou dalším artefaktem, který k oslavám příchodu jara patří. Jistě není náhodné, že velikonoční vajíčka barvíme do pastelových tónů, ačkoli jsou čistě přírodní vejce zpravidla barvy bílé nebo krémové, okrové až hnědavé..